رفتن به محتوای اصلی
x

صفحه ساده مراكز آموزشي پژوهشي

مزرعه آموزشی- تحقیقاتی لورک مساحتی بالغ بر 100هکتار در سال 1362 از بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی خریداری و جز زیر مجموعه‌های دانشگاه صنعتی اصفهان تحت نظارت دانشکده کشاورزی قرار گرفت. مزرعه لورک در خارج از دانشگاه صنعتی اصفهان در شهر جوزدان از توابع شهرستان نجف آباد قرار دارد.  این مجموعه دارای چندین واحد فعال از قبیل گاوداری، واحد زراعت، گوسفنداری، مرغداری و زنبورداری در زمینه آموزش و تحقیقات در درجه اول و تولید اقتصادی در درجه دوم می باشد. در این مزرعه  سالانه دانشجویان بسیاری در مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری طرحها و پروژه‌های  مربوط به پایان‌نامه و رساله خود را به انجام می‌رسانند.

واحد گاوداری

این واحد با وسعت حدود چهار هکتار با تعداد کل گله  حدود 600 رأس گاو شامل گاو شیری، تلیسه و گوساله از دونژاد هلشتاین و براون سوئیس  به عنوان یک واحد فعال در زمینه تولید و تحقیقات می‌باشد.تعداد گاوهای شیری این مجموعه حدود 290 رأس بوده که روزانه حدود 11 تن شیر تولید می‌گردد که به شرکت‌های تولید فراورده‌های لبنی فرستاده می‌شود.

واحد زراعت

این واحد با وسعت حدود 80 هکتار زمین قابل کشت نقش به سزایی در تأمین نیاز علوفه واحد گاوداری مزرعه بر عهده دارد. از جمله محصولات تولیدی در این واحد میتوان به ذرت علوفه‌ای، جو ، یونجه، گندم، تریتیکاله و کلزا اشاره کرد. این واحد مجهز به بروز ترین سیستم آبیاری تحت فشار از لحاظ سیستم پمپاژ، فیلتراسیون و روشهای آبیاری می‌باشد. حدود 15 هکتار از زمین‌های قابل کشت به طر‌حهای تحقیقاتی دانشجویان دانشکده کشاورزی اختصاص دارند سالانه حدود 40 دانشجو تحصیلا ت تکملی با کاشت انواع مختلفی از گیاهان، طرح‌های تحقیقاتی خود را به سرانجام می‌رسانند.

واحد مرغداری

این واحد شامل دوبخش پرورش مرغ تخمگذار با ظرفیت تجاری 18000 قطعه در مساحت حدود یک هکتار و پرورش مرغ گوشتی به صورت تحقیقاتی در سالن مجهز به سیستمهای نوین مرغداری با ظرفیت 2500 قطعه به عنوان یک واحد فعال در مزرعه لورک محسوب می‌گردد.

واحد گوسفنداری

این واحد با داشتن حدود 111 رأس گوسفند مولد از نژاد شال قزوین که در طول سال به  تعداد کل بالای 300 رأس گوسفند شامل مولد، بره های تازه زا و پرواری می‌رسد، مشغول به فعالیت می باشد. دراین بخش حدود 52 باکس تحقیقاتی جهت اجرای پروژهای تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

واحد زنبورداری

حدود 70 عدد کندوی زنبور عسل فعال و همچنین آزمایشگاه و امکانات لازم برا ی انجام تحقیقات و آموزش دانشجویان در زمینه پرورش زنبور عسل در این واحد وجود دارد.

مزرعه شرودان با مساحت بالغ بر 10 هکتار زمین زراعی در روستای شرودان از توابع شهرستان فلاورجان، واقع شده است. در این مزرعه محصولاتی چون جو، گندم، ذرت و یونجه جهت تأمین نیاز علوفه واحد گاوداری مزرعه لورک تولید می‌گردد.این مزرعه با داشتن یک حلقه چاه عمیق نقش به سزایی را در تامین علوفه واحد دامداری به خصوص در زمان خشکسالی‌ها ایفا می‌کند. سیستم آبیاری این مزرعه  به صورت سیستم تحت فشار و با روش‌های نوین آبیاری، اداره می‌شود.

مزرعه چاه اناری با مساحت پنج هکتار در ضلع جنوبی دانشگاه صنعتی اصفهان قرار دارد. بخش مهمی از طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همچنین آموزش دانشجویان کارشناسی در این مزرعه صورت می‌گیرد. این مزرعه با دارا بودن هفت سالن تحقیقاتی گلخانه‌ایی و پنج شاسی سرد تحقیقاتی و دارا بودن کلاس آموزشی مکان خوبی را برای تحقیقات و آموزش دانشجویان فراهم کرده است. همچنین  این مجموعه حدود سه هکتار باغ انگور را نیز در خود جای داده است.

مركز پژوهشي كشت بدون خاك با هدف بومي كردن اطلاعات در زمينه جنبه هاي مختلف سيستمهاي كشت بدون خاك، شامل سازه ، بستر كاشت، فرمولاسيون محلول غذايي، مديريت تغذيه اي و آفات و بيماري ها و همچنين راه هاي مبارزه با آنها، تهيه بسترهاي كشت مناسب از تركيبات محلي و ارزان و آموزش دانشجويان در جهت كارآفريني پس از فراغت از تحصيل راه اندازي گرديده و مجهز به سيستمهاي هيدرو پونيك، آزمايشگاه (آناليز آب، خاك و گياه) احداث شده است. بخشي از اين مركز به انجام كارهاي تحقيقاتي دانشجويان تحصيلات تكميلي و طرح هاي تحقيقاتي اساتيد در ارتباط با آب و گياه در شرايط كنترل شده اختصاص يافته است.

آدرس:

اصفهان - دانشگاه صنعتي اصفهان - مركز پژوهشي كشت بدون خاك

تلفن: 33913530 031

فاكس: 33913530 031

 

تحت نظارت وف ایرانی